Veronika Tomko

S jógou jsem se poprvé setkala jako mírně tělnaté dítko předškolního věku a opravdu mě nenadchla. Nicméně po skončení vysoké školy a nástupu do svého prvního zaměstnání jsem zjistila, že mi najednou chybí nejen fyzický, ale tak nějak i duševní "ventil". V mezinárodní korporaci jsem rychle kariérně postupovala až na manažerské funkce. Nebyla jsem však připravena na stres, který je s takovým postupem spojený.

V jeden moment se stres v práci tak vystupňoval, že jsem se rozhodla dát józe ještě jednu šanci. S kamarádkami jsme vyzkoušely různé druhy jógy, ale pořád to nebylo ono. Až jednou jsem díky mé delší pracovní době vyrazila na večerní lekci Iyengar jógy s Helenou Kubrychtovou Bártovou. A vyprahlá cestovatelka pouští znenadání našla svěží oázu s blahodárným pramenem.

Nikdy jsem nebyla ohebným stvořením, a i přesto mě jóga nejdříve oslovila fyzickým cvičením (tedy ásanovou praxí). Každá hodina mi zvedla náladu, i když jsem druhý den cítila celého člověka a v průběhu hodiny si říkala, zda mám opravdu zapotřebí se takhle týrat. Ale jak praví interní jogínský vtip, byla to taková příjemná bolest:-) Po čase mě začalo zajímat, proč si člověk po lekci často připadá tak optimisticky a vřele. Začala jsem pátrat na internetu, v knihách, dotazovala se učitelů...a postupně jsem pro sebe odkrývala skrytý svět sebe sama.

A pak jsem se rozhodla odjet do Indie na intenzivní učitelský kurz. To rozhodnutí patří k těm z nejodvážnějších a nejdobrodružnějších v mém životě. Po příjezdu do místa jsem však nelitovala ani minutku. Kurz mi umožnil posunout se ve vlastní ásanové praxi, udělat jarní úklid v myšlenkách a zcela odkryl neuvěřitelnou radost z aktivního předávání mého nadšení pro jógu ostatním. V dubnu 2012 jsem se rozhodla dál rozvíjet své učitelské vzdělání a byla jsem přijata do tříletého učitelského kurzu Iyengar jógy v Praze, který jsem v listopadu 2014 úspěšně zakončila. Pravidelně doplňuji vlastní praxi různými studijními cestami a workshopy vedenými pokročilými zahraničními i tuzemskými lektory.

Jsem členkou České asociace Iyengar jógy, která dohlíží na profesionální úroveň lektorů Iyengar jógy a informuje o workshopech Iyengar jógy v České republice.